Az „Allium", közismertebb nevén hagyma közel 5000 éves múlttal rendelkezik. Mintegy 1250 fajtája ismert, melyek közül a legkedveltebb a póré-, vörös-, lila-, és a metélőhagyma.
A népi orvoslásban a különböző baktériumok ádáz ellenségeként tartják számon. Az évszázadok során sátáni-, de szent növénynek is tekintették. Jellegzetes illatát és csípős ízét az allilszulfid nevű, magas kéntartalmú vegyület adja, aminek köztudottan fertőtlenítő és baktériumölő hatása van. Illóolajban, pektintben, C-, és B-vitaminban gazdag növény. Megszámlálhatatlan gyógyhatással rendelkezik: megszünteti az orrdugulást, nátha, köhögés és megfázásos betegségek esetén nélkülözhetetlen, gyomorerősítő, bélféregűző, étvágygerjesztő, vércukor-szintcsökkentő, vizelethajtó hatású. Frissen, kapszula vagy illóolajos változatban használhatjuk még szemölcsre, reumára és migrénre is. A népi gyógyászaton kívül, jótékony hatásait az orvostudomány is igazolta.
A tavasz közeledtével ajánlott egy kéthetes hagymakúrát tartani, mivel kiválóan méregteleníti a szervezetet, fogyasztásával hozzájárulunk a daganatos megbetegedések megelőzéséhez, regenerálja a szervezet endokrin rendszerének funkcióit, vértisztító hatásának köszönhetően pedig szebbé varázsolja a bőrt. Táplálkozás szakértők nem győzik hangsúlyozni, hogy nagymértékben serkenti a veseműködést, kitisztítja a szervezetből a salakanyagokat, antioxidánsokban gazdag, védi a szív- és érrendszert, étvágygerjesztő, ráadásul az atherosclerosis, vagyis az érelmeszesedés legjellemzőbb formája ellen is hatásosnak bizonyult.
Az utóbbi évek kutatásai azt igazolták, hogy a vastagbéldaganat megelőzésben is rendkívül jótékony hatása van, mivel fokozza az emésztőnedvek termelését. Fogyasztásával azonban az epe-, és májbántalmakkal küszködőknek jobb óvatosan bánni, mivel esetükben emésztési rendellenséget vagy gyomorfájást okozhat. A hagymalé, kevés almaecettel és mézzel keverve az egyik leghatásosabb természetes gyógyszer a különféle bőrbántalmak ellen, pl. a fogamzásgátló használata következtében kialakult bőrfoltok esetén is csodákra képes. Gyógyhatásait elsősorban az illóolajában található fitoncidáknak köszönhetjük. Antibiotikumos kezelés helyett érdemes a hagyma természetes gyógyhatásait igénybe venni, ráadásul mellékhatásokkal sem rendelkezik!
Jellegzetes illatát és csípős ízét az allilszulfid nevű, magas kéntartalmú vegyület adja